vízkőtelenítés

Vízforraló vízkőtelenítése lépésről-lépésre

Vízkő kialakulásának okai

Oké srácok, beszéljünk arról az alattomos kis bosszúságról, amit vízkőnek hívunk. Ez aztán tényleg bekavar a vízforralónk működésébe, és bárki, aki valaha használt már vízforralót, biztosan találkozott vele. De mi okozza valójában?

Nos, a vízkő nem más, mint kalcium- és magnézium-oxidok egyvelege, amit a víz melegítése vált ki. Mikor a jó öreg H2O felforrósodik, ezek az ásványi anyagok elkezdenek megszilárdulni, és vízkő formájában rakódnak le a forralód belsejében. Kösz, kémia!

Miért fontos a vízkő eltávolítása?

Nem csak hogy csúnya, de még a vízforralónk is erőlködik miatta. Ha a vízkő felhalmozódik, a készülék nehezebben működik, több áramot zabál és csökken az élettartama is. Gondolj csak bele: a vízforralók, mint a 1000W-os ECG RK 1022 vagy a 2400 W-os Bosch DesignLine TWK3P420, nem teljesítenek jól, ha már kivan velük a vízkő. Úgyhogy megéri ébren tartani ezt az apró problémát!

A vízkő kialakulásának gyakorisága

Mennyire gyakran jelentkezik a vízkő? Attól függ, milyan kemény a víz és hányszor forralsz vizet. Ha a víz kemény, a vízkő úgy spriccel, mint a tűzijáték július negyedikén. Az alábbi táblázat inkább hasonlít egy kvízkérdéshez, mint útmutatóhoz, de segíthet eligazodni a vízkő dzsungelében:

Víz keménysége Mérőszám Problémák
Puha víz 0-60 mg/l Törlőronggyal könnyen kimosható, kevés baj van vele
Közepes víz 60-120 mg/l Kicsit makacs, de azért kezelhető, érdemes figyelni rá
Kemény víz 120-180 mg/l Ész nélkül terjed, főnökézett vízkőtelenítést igényel
Nagyon kemény víz 180 mg/l felett Embertelen helyzet, állandó harcot jelent

Kíváncsi vagy milyen vízforraló kell neked? Kukants rá a vásárlási útmutatóra hogy megspórold magadnak a vízkőtelenítéssel járó fáradtságot. Ha jól csinálod, a vízforralód hosszú életű pajtássá válhat!

Ecetes vízkőtelenítés

Az ecetes vízkőtelenítéssel gyerekjáték a vízforralónk tisztántartása. Az ecet mágikus fehér folyadék, ami az otthonunk hőse lehet, eltüntetve azt a makacs vízkövet a forralónk belsejéből. Csináljuk meg együtt, hajrá!

Eszközök és cuccok

  • Fehér ecet (aki mindig segít)
  • H2O alias víz
  • Egy mérőpohár (hogy ne essünk túlzásokba)
  • Konyhai törlőkendő (a befejező simításhoz)

Lépések

  1. Varázsold össze az oldatot: Kevergess össze 1 rész ecetet és 2 rész vizet. Pl.: 100 ml ecet és 200 ml víz – a szikra megvan!
    Főszereplők Mennyiség
    Fehér ecet 100 ml
    Víz 200 ml
  2. Öntsd a vízforralóba: A szupertitkos ecetes mixtúrát bevágjuk a belsejébe.
  3. Forrald fel: Kapcsold be és hagyd hatni!
  4. Várj picit: Miután felforrt, hagyd szunyókálni az oldatot 15-30 percig. Ez gondoskodik róla, hogy a vízkő szépen lepattanjon.
  5. Kibelezzük a forralót: Szabadítsuk meg az ecetes löttytől.
  6. Rendesen öblítsük ki: Az odalöttyintett ecet elengedésére többször is forraljuk fel tiszta vizet és öntsük ki. Kb. 2-3-szor csináljuk, hogy ne bűzöljön az ecet mint nagyi savanyú levese.
  7. Tisztára törlés: Konyharuhával belevadulunk: Alján-falán, mindenütt elintézve, ami még ott csücsülhet.

Egyéb tippek

  • Ha a vízkő különösen ragaszkodik, engedd az ecetes mixet kicsit tovább pihenni a vízforralóban.
  • Érdemes ezt az ecetes bulit időként megismételni, így elkerülve a kövesedést. Tipp csekkolásához kattints a tisztítás fejezetünkre.

Citromsavas tisztítás részletesen

A citromsavat nemcsak a limonádénkban tudjuk jól hasznosítani, hanem tárgyaink újra csillogásához is nagyszerű. Ha unod, hogy a vízforralód vízkövesedik, mindössze néhány egyszerű lépés szükséges és citromsavas varázslat megtörténik!

Szükséges anyagok

  • Citromsav: Por formájában találod meg szinte minden szupermarket polcán.
  • Víz: Ez lesz a mágikus keverék alapja.
  • Kanál vagy reszelő: Amivel a citromsavat praktikus módon kevergetheted.

A citromsavas vízkőtelenítés lépései

  1. Keverd össze a citromsavat és a vizet. Egy liter vízbe szokás szerint 1-2 evőkanál elég.
  2. Töltsd be a keveréket a vízforralóba. Ne töltsd teljesen tele, így nem csordul ki forraláskor.
  3. Kapcsold be a gépet és forrald fel az elegyet.
  4. Pihenj kicsit: Miután felforrt, hagyd állni 15-30 percet, hadd dolgozzon a savacska.
  5. Öntsd ki a citromsavas oldatot, majd alaposan öblítsd át tiszta vízzel.
  6. Ismételj meg mindent, ha még mindig vízköves lenne a belseje.

Tipp

Vigyázz, ha műanyag darabok vannak a vízforraló belsejében, mert a sav kárt tehet bennük! Mindig érdemes követni a tisztítás általános szabályait. Szeretnél még több környezetbarát módszert? Nézz rá a alternatívák oldalunkra, hogy váltásra is bőven akadjon opció!

Bolti vízkőoldó szerek használata

Amikor a vízforralónk vízkövesedik, sokféle bolti vízkőoldó segíthet, hogy ezt az idegesítő problémát könnyedén megoldjuk. Ezeket a cuccokat kifejezetten a vízkő eltüntetésére találták ki, és többnyire rendesen végzik a dolgukat.

Mielőtt nekiesünk a munkának, ne feledjük el megnézni a címkét, mert a különböző termékeknek más-más használati utasítása lehet. Fontos követni a gyártó által ajánlott adagokat, és bele se gondoljunk abba, hogy különféle szereket kevergetünk, mert az könnyen tönkreteheti a vízforralót.

Tisztítás folyamata

  1. Előkészítés: Bizonyosodjunk meg róla, hogy a vízforraló nincs bedugva, majd öntsük ki belőle a maradék vizet.
  2. Oldószer hozzáadása: Öntsük be a vízkőoldót, ahogy a gyártó mondja.
  3. Hatóidő: Hagyd dolgozni a szert annyi ideig, amennyi a javasolt.
  4. Öblítés: Dobd ki a vízkőoldót, és alaposan öblítsd át tiszta vízzel az eszközt.
  5. Tesztelés: Töltsd fel friss vízzel a vízforralót, majd melegítsd fel, hogy lásd, vajon sikerrel jártál-e.

A vízkőtelenítést követően figyeljünk arra, hogy időnként átnézzük, van-e szükség újabb vízkőtelenítésre.

Mire figyelj tisztítás után

A vízkőtelenítés után van pár trükk, amit érdemes észben tartani, ha azt szeretnénk, hogy a vízforralónk jól bírja a strapát és úgy működjön, ahogy kell. Összedobtunk pár tanácsot, ami segíthet ebben.

Ellenőrzés

Miután kész a tisztítás, csekkoljuk le, hogy nem maradt-e valami kosz a belsejében. Ha kell, fussunk neki még egyszer a tisztításnak.

Vízkőszűrő állapotának felmérése

Ha van benne szűrő, pillantsunk rá, hogy nincs-e szüksége törődésre. A vízkő is egy mumus, amit így könnyebb kordában tartani. Nézzük meg, hogy milyen állapotban van a szűrő a karbantartás után is.

Szűrő típusa Karbantartás gyakorisága
Olcsó szűrő 1-2 hónap
Átlagos szűrő 3-4 hónap
Magas minőségű szűrő 6 hónap

Belső felület szárazra törlése

Tisztítás után ne hagyjunk esélyt a víznek újra letelepedni – töröljük szárazra a belteret. Érdemes egy puha ronggyal dolgozni, nehogy összekarcoljuk a felületet.

Vízforraló tárolása

Tisztítás és ellenőrzés után alaposan öblítsük ki. Ezt követően csak annyit kell tenni, hogy egy száraz, szellős helyen tároljuk, távol a direkt napfénytől.

Használati utasítás betartása

Tartsuk be a gyártó karbantartási javaslatait. Minden márka – legyen az Delonghi vagy Philips – ad egy-két tippet, hogy értelemszerűen hogyan hozhatjuk ki a maximumot.

Hogyan előzd meg a vízkövesedést

A vízkövesedés elkerülése nem rakétatudomány, néhány jó tippel a zsebedben megóvhatod vízforralód élettartamát.

1. Jól válaszd meg a vizet

A víz minősége sima ügy abból a szempontból, hogy bármilyen víz nem mindegy a vízkő ellen. Ha van rá módod, tegyél egy vízszűrőt be, ami igencsak leveszi a vízkő kapcsát.

2. Legyél karbantartó

Nem ciki néha ránézni a vízforralód belső oldalára, sőt! Heti tisztogatással ecet vagy citromsav már tutira megszabadulsz a vízkőtől, mint a Mikulás a csokipapírtól.

3. Okos vízforralókról szólva

Amelyik gépben van hőfokszabályzó, az nem sül-fő szanaszét. Ezzel a cuccal nemcsak a hűtőszámla alakul jobban, de a vízkő is hátrahagy téged. Ha érdekel, olvasd el a részleteket a hőszabályzós berendezésekről.

4. Szerezz vízkőelleni fegyvert

A vízkőszűrős forralók kihúzzák a vízkő méregfogát. Igen, előfordulhat, hogy kicsit drágábbak, de hosszú távon, simán megoldanak bármit, ami vízkő.

Fogadd meg ezeket az apró trükköket, így a vízforralód sem lesz túl gyakran kőkemény helyzetben. Mielőtt új vízforralót vennél, okoskodj egy kicsit és nézd át az összes opciót, hogy biztos a megfelelő darab mellett dönts.

Szűrő karbantartása vízkőtelenítés után

A vízkőtlenítés után különösen lényeges a vízszűrő megfelelő karbantartása, főleg ha olyan vízforralót használunk, ami szűrőt is tartalmaz. Íme pár tipp, hogy mindig minden flottul működjön.

A szűrő tisztítása

  1. Rendszeres ellenőrzés: Egy alapos kukkantás a szűrőre vízkőtelenítés után csodákra képes. Ha úgy fest, hogy eldugult, ne álljunk meg, tisztítsuk meg rendesen.
  2. Tisztító oldat bevetése: Professzionális vagy házi, például ecetes tisztítószert is alkalmazhatunk a szűrő megszépítésére. Keverjük vízhez ezt a kombót, majd hagyjuk a szűrőt fürdőzni benne pár órára.
  3. Jó alapos öblítés: A tisztítási buli után némi friss, folyó víz elegendő, hogy mindent leöblítsünk a szűrőről.
  4. Száradás: Pazar száradás után a szűrőt visszaköltöztethetjük a vízforralóba.

Szűrőcsere

Bizony, időnként muszáj lecserélni a vízszűrőt, hogy mindig frissítő és tiszta vizet kapjunk. Hogy mennyire van szükség, az bizony attól függ, mennyi vizet csapolunk:

Vízfogyasztás Szűrőcsere ajánlott gyakorisága
Alacsony (heti 1-2 alkalom) 6-12 havonta
Közepes (heti 3-5 alkalom) 3-6 havonta
Magas (naponta több alkalommal) 1-3 havonta

Figyelmeztetések

  • Kerüljük a brutális vegyszereket a szűrő takarításakor, hiszen kárt tehetnek az anyagában.
  • Ne feledkezzünk el a szűrőcserék időzítéséről, amire könnyedén emlékeztet a vásárlási útmutató.

Vízkőszűrős vízforralók

Ezek a menő kis vízforralók azért egyre inkább népszerűek, mert csökkentik az ásványi anyagok lerakódását, így tovább tartanak és tisztább vizet adnak. Ráadásul nem csak forralnak, hanem megelőzik a vízkő kialakulását, ami sokszor bosszantó probléma.

Előnyök

Na nézzük, miért is érdemes egy ilyet beszerezni:

Előny Leírás
Tiszta víz A szűrőkkel nem marad se szennyeződés, se ásványi anyag, az ízek pedig feljavulnak.
Hosszabb élettartam Kevesebb vízkő, kevesebb karbantartás, így tovább használható.
Egyszerű használat Könnyen kezelhető, nem kell mérnöknek lenned hozzá.

A vízkőszűrős vízforralók tényleg megkönnyítik az életet. Nemcsak a tiszta és finom víz miatt, hanem mert megkímélnek a vízkő okozta nyűgöktől. Vásárlás előtt nézd át, mire van szükséged, hogy megtaláld az igazit.

A szerzőről

Shopping Cart